Rys historyczny

Tak się zaczęło…

Historia naszych domów zaczęła się wiosną 2014 roku, kiedy było deszczowo i zimno, a każdy promyk słońca budził radość, kiedy cała natura budziła się powoli do życia.

Na początku nie było wyznaczonego konkretnego terminu, ustalonych dokładnych dat przyjęcia dzieci. Wszystko toczyło się miarowo i planowo. Nagle… niespodziewanie wszystko nabrało niewiarogodnego tempa… Podyktowane to było nieplanowaną wcześniej wizytą w placówkach Pana Jarosława Dudy z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W ciągu półtora tygodnia od podstaw zostały urządzone dwa domy. Może komuś wydawać się że to nic niezwykłego urządzić dom. Jednak ludzie, którzy w tym czynnie uczestniczyli wiedzą ile trzeba w to wszystko włożyć trudu i wysiłku. Do pustych pomieszczeń dowieziono meble, a w sumie to paczki z meblami, które trzeba było skręcić, sklepić, przenieść, ustawić… W każdym domu 14 łóżeczek, szafeczek, biureczek, komody, krzesła, przygotować 14 kompletów pościeli, zagospodarować łazienki, pokoje i kuchnie. Nagle… nie wiadomo skąd znaleźli się ludzie, którzy od rana bardzo ciężko pracowali, nosili, skręcali, kleili i późno w nocy wychodzili, żeby następnego dnia rano znów pojawić się ze śrubokrętem i wiertarką… tak po prostu żeby pomóc.

Ale wizyta Pana Dudy była chyba tylko zwykłym pretekstem do wielkiego planu kogoś innego… bo kiedy domy zostały urządzone, nagle okazało się, że pod dach jednego z nich trzeba natychmiast przyjąć szóstkę osieroconego rodzeństwa i rozpocząć działalność na pełnych obrotach.

W dniu 14 maja 2014 roku w domu na ul. Witosa 35 zamieszkały dzieci, które rozpoczęły nową historię domu Dwójka. Dom Jedynka swoją działalność rozpoczął, niewiele później bo już 27 czerwca 2014 roku.

I tak jak wiosną w pustych miejscach wyrasta nowe życie tak w dwóch pustych domach narodziło się nowe istnienie.

Obecnie, w każdym z tych domów mieszka po 14 wychowanków, w wieku od 7 do 17 lat. Każdy z naszych domów tętni własnym życiem, tworzy własny niepowtarzalny klimat, własne tradycje i historię, ma własnego dobrego ducha, który nad nami nieustannie czuwa . Warunki, które zostały stworzone dzieciom w obu placówkach niczym nie odbiegają od warunków domowych, życia w rodzinie. W każdym z tych domów panuje niepowtarzalna, miła, ciepła i rodzinna atmosfera. Nasze dzieci, oczywiście uwzględniając ich wiek i możliwości, uczestniczą we wszystkich zajęciach domowych takich jak: zakupy, przygotowanie posiłków, pranie, prasowanie, sprzątanie pokoików. Uczymy ich odpowiedzialności, chcemy aby byli dobrze przygotowani do funkcjonowania w społeczeństwie – szczególnie w przyszłości, w dorosłym życiu.

Ponadto staramy się aby wszystkim dzieciom przywrócić utracone dzieciństwo, pozwolić na nowo uwierzyć i odbudować zaufanie do dorosłych. Uczymy jak można aktywnie i racjonalnie spędzać czas wolny, jak pielęgnować nasze niepowtarzalne, piękne tradycje, jak szanować i doceniać wysiłek każdego dobrego człowieka.